تعمیر برد لپ تاپ لنوو Z-50-70

تعمیر برد لپ تاپ لنوو z-50-70
شکل ۱ : مادربرد لپ تاپ لنوو Z-50-70

لپ تاپ های لنوو جز برند های اقتصادی و خوش قیمت بازار ایران است. نگهداری درست و اصولی از لپ تاپ بر طول عمر و کارکرد آن تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت . خرابی های لپ تاپ لنوو و همچنین دیگر برند ها به دو دسته عادی و پیچیده تقسیم می شوند. تعمیر برد لپ تاپ لنوو در دسته خرابی های پیچیده قرار دارد. در ادامه به بررسی انواع خرابی های لپ تاپ لنوو می پردازیم و راه های استفاده درست از لپ تاپ و نگهداری آنها را با شما مشتریان و همکاران گرامی پرداد سیستم مرکز تخصصی تعمیر لپ تاپ در میان می گذاریم.

انواع خرابی در لپ تاپ ها

خرابی های سخت افزاری در لپ تاپ ها به دو دسته عادی و پیچیده تقسیم می شوند . تعویض کیبرد، تاچ پد، صفحه نمایش ، سوکت ها ، جک شارژر در زمره خرابی های عادی هستند و البته باید تکنسین با تجربه با تشخیص عیب ، انتخاب قطعه مناسب نسبت به رفع عیب و تعویض قطعه معیوب اقدام کند تا صدمه دیگری بر لپ تاپ وارد نشود. ایراد های مرتبط با خرابی مادربرد لپ تاپ جز خرابی های پیچیده می باشد و عیب یابی و تعمیر برد لپ تاپ لنوو حتما باید زیر نظر کارشناس با تجربه و مسلط به دانش الکترونیک برد انجام شود . بیشتر خرابی های برد لپ تاپ لنوو به جز خرابی سی پی یو ارزش تعمیر داشته و قابل تعمیر هستند.

نگهداری و استفاده درست از لپ تاپ لنوو

نگهداری و استفاده درست از لپ تاپ در شرایط محیطی مناسب با کنترل رطوبت ، گرد و غبار ، استفاده از شارژر اصلی یا با کیفیت، استفاده از لوازم جانبی و اکسسوری های استاندارد که به درگاه های یو اس بی لپ تاپ متصل می شوند تاثیر مثبتی بر بهبود عملکرد و طول عمر لپ تاپ لنوو دارند. ریختن مایعات بر روی کیبرد لپ تاپ از جمله حوادث نا خواسته ای هستند که می توانند صدمه جدی بر لپ تاپ وارد کند. خواندن مقاله ریختن مایعات بر روی کیبرد لپ تاپ را به همراهان گرامی توصیه می کنم . رعایت توصیه های ذکر شده در آن می تواند صدمه وارد شده به لپ تاپ شما را کاهش داده یا به صفر برساند .

عیب یابی و تعمیر لپ تاپ لنوو Z-50-70

لپ تاپ لنوو Z-50-70 که در شکل یکم تصویر آن را مشاهده می کنید با ایراد ندادن تصویر به پرداد سیستم مرکز تخصصی تعمیر لپ تاپ لنوو ارجاع شده بود. لپ تاپ با فشردن کلید روشن می شد فن خنک کننده به کار می افتاد ولی صفحه نمایشگر تصویر نمی داد . اینگونه خرابی ها دلایل متعددی دارند از جمله اتصالی در برد لپ تاپ و کشیده شدن جریان اضافه ، خرابی کد راه انداز قطعه آی سی بایوس ، سوختن چیپ های اصلی و خرابی چیپ I/O برد لپ تاپ .

کشیده شدن جریان اضافی در مادر برد لپ تاپ را می توان با اتصال برد به یک منبع تغذیه دارای نمایشگر آشکار کرد. پس از قطعی شدن کشیده شدن جریان اضافه کارشناس با تجربه با استفاده از شماتیک مدار الکترونیکی ، تحلیل برقراری جریان ( power sequence ) در بخش های مختلف برد قطعه معیوب را شناسایی و تعویض می کند.

آی سی بایوس وظیفه مدیریت و راه اندازی لپ تاپ پیش از سیستم عامل را بر عهده دارد . ازاینرو هر گونه خرابی کد های این آی سی مانع اندازی صحیح لپ تاپ می شود. کارشناس تعمیر لپ تاپ لنوو آی سی را از روی لپ تاپ جدا کرده و کد اصلی و بروز شده بایوس را به کمک پروگرامر مخصوص درون آی سی بارگذاری کرده و آن را دوباره روی برد نصب می کند.

تعویض چیپ I/O

چیپ I/O قلب مرکزی مدیریت بخش های مختلف لپ تاپ است. زمانی که حتی کلید پاور لپ تاپ زده نشده است این آی سی تعیین می کند جریان در چه بخش هایی از مادر برد جهت تامین ولتاژ های استند بای برقرار باشد . پس از روشن شدن لپ تاپ نیز فرمان های لازم برای راه اندازی آی سی های تغذیه بخش های مختلف را صادر می کند . خرابی این قطعه می توان عملکرد کل لپ تاپ را مختل کند. در تعمیر لپ تاپ لنوو Z-50-70 آی سی I/O نیاز به پروگرام شدن نیز دارد . از اینرو پیش از نصب آی سی نو باید آن را به کمک پروگرامر با کد اصلی کد نویسی کرده و سپس بر روی برد نصب کرد. آی سی آی او یک تراشه یک سانیمتر مربعی با ۱۲۸ پایه است . ازاینرو ، برداشت، نصب دوباره و کد نویسی آن را حتما باید شخص با تجربه زیر نظر کارشناس تعمیر لپ تاپ لنوو انجام دهد.

عیب یابی و تعمیر لپ تاپ در کنار تجربه نیاز به دانش الکترونیک و آشنایی با شماتیک و توالی جریان ها (power seuence) در لپ تاپ ها دارد. علاقه مندان به آموزش و فراگیری تعمیر لپ تاپ این پیوند را مشاهده کنند .

در پرداد سیستم مرکز تخصصی تعمیر برد لپ تاپ لنوو ، پس از پذیرش همه مراحل عیب یابی و تعمیر توسط تکنسین با تجربه و آموزش دیده زیر نظر کارشناس مجرب الکترونیک انجام می پذیرد. پس از تعمیر نیز درایور های اصلی از سایت لنوو دانلود شده ، نصب و لپ تاپ زیر تست قرار می گیرد . پس از اطمینان از تعمیر انجام شده و کارکرد مطلوب آن ، لپ تاپ تحویل مشتری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button